WeleslaW

Menu

   Na Hromnice o hodinu více! Jar sa už blíži!

p.s.: Môže sa zdať, že na stránke nájdete prázdne listy, to preto, že stránka vznikla v podstate len nedávno a STÁLE SA NA NEJ PRACUJE.

A pracovať sa neprestane hoci sekcia BOHOVIA viac, či menej dokončená. V novom roku sa pustím do sekcie ČARODEJNÉ BYTOSTI.

Pravdaže   postupne budem dopĺňať nové články a veci ohľadom slovanských božstiev, bytostí a ročného kola starých Slovanov.     

Samozrejme v príspevkoch sa pravdaže budete môcť dozvedieť aj o   plánovaných či uplynulých podujatí .... A Ak máte otázku tak tam dole  je možná DISKUSIA.

 Na HROMNICE o hodinu více!

Nové Slnko – v podobe božiča Koliadu  sme už privítali počas zimného slnovratu. Starý rok skončil, začal  sa  nový a prišli  ho posvätiť naši traja králi Svarog, Perún i Veles a tak sa začalo obdobie, ktoré  naši predkovia nazývali „Mjasopust“ alebo tiež aj „Maselnice“  či „Fašiangy“. Začíname vnímať predlžujúci sa deň kedy zima sa stretá s letom a je tu sviatok volaný „Sretenie“ známy  pod názvom „Hromnice“.

TRAJA KRÁLI

 Nové Slnko v podobe božiča Koliady rastie a mocneje. Popravde je celkom viditeľné, že sa rozvidnieva skôr, a neskôr sa stmieva. O tom hovorí aj staré porekadlo: NA TRI KRÁLE O KROK ĎALEJ!

ZROD NOVÉHO SLNKA

Nech zrod nového Slnka rozpáli Váš plameň, ktorý bude jasne žiariť a hriať na Vašej ceste.

Prečo vlastne zapáliť SVIEČKU?

Tak hádam takto. V prvom rade si treba uvedomiť, že človek je vedomá bytosť (teda aspoň väčšinou) a k sebe-samému patrí aj uvedomenie si svojho okolia, a to tak v užšom, tak aj širšom zmysle. Na tom sa hádam zhodneme. Z tohto uvedomenia vyplýva na jednej strane hmatateľné poznanie a nehmatateľná viera. A už tu máme začiatok. VIERA.

Neslávte HALLOWEEN to nie je náš SLOVANSKÝ sviatok!

     Ach jaj  povzdychol som si, keď som zachytil niekde takéto strašne pohoršené vyjadrenie. Pravdaže to ešte pokračovalo  tým, že to je hrozný americký a germánsky sviatok, takže my Slovania...

123

Ak sa chcete dozvedieť niečo  o mne, alebo mojich podujatiach budem rád.

Pýtajte sa skúsim odpovedať.

Tuná rád odpoviem či nechám sa inšpirovať k napísaniu článku vašimi otázkami na tému: SLOVANSKÉ PREDKRESŤANSKÉ DUCHOVNO, VTEDY a DNES

1 Weleslaw (12/29/2023 18:15:32)