WeleslaW

Menu

OSEŇ

 

OSEŇ

Funkcia: Dcéra bohyne Pizmar a Striboga, nazývaná Jeseň, jej bola zverená starostlivosť nad koncom agrárneho roka, či koncom leta, obdobím nazývaným jeseň. Tiež je bohyňou spánku a snov. Rovnako ako jej sestra Vesna, môže byť považovaná za bohyňu života a vody, avšak v podobe dozrievania a odpočinku. Podobne ako jej sestra, je veľmi kreatívna a teda je aj bohyňou umenia. Ako žena boha Usuda má možnosť poznať budúcnosť, ktorú neraz prezradí v snoch, nad ktorými vládne.

Zobrazenie: Oseň sa stala neviditeľnou bohyňou, no predsa sa občas ukáže odetá v prekrásnych šatách síce hnedej farby, ale zato bohato vyšívaných zlatom a meďou. Jej hrdzavogaštanové vlasy zopína najčastejšie vencom z opadaného lístia, do ktorého sú vpletené dozreté klasy a vlčie maky.

Symboly: Divé maky, dozreté klasy obilia, rôznofarebné listy stromov. Zo zvierat je to sova.

Obetiny: Chlieb, víno, zrno, kaša, oplátky a všetky dozreté plody.

Sviatky: Jej obdobím je samozrejme obdobie jeseň. Za jej sviatočný deň je považovaný augustový spln, ale i deň jesennej rovnodennosti či deň splnu po jesennej rovnodennosti.

Poznámka: Jej jesenné sviatky sú spojené s ďakovaním za úrodu leta a lúčením sa s teplými dňami a prípravou na zimu. Do dnešných čias sa tieto sviatky zachovali v podobe dožiniek či kermešov.

 

 

viac sa dočítate

BOHOVIA STARÝCH SLOVANOV