WeleslaW

Menu

VESNA

 

VESNA

Funkcia: Dcéra bohyne Pizmar a Striboga, volaná Dodola či Dudula, jej bola zverená starostlivosť nad začiatkom roka, obdobím nazývaným jar. Môže byť považovaná za bohyňu života a vody, životnej sily, znovuzrodenia a obnovy sveta, ako aj umenia a zábavy. Večná figliarka je bohyňou šantivou, veselou, ale aj premenlivou a nestálou. Jej mužom sa stal Perún.

Zobrazenie: Krásna večná mladica, ktorá má jasné zlatisté vlasy splývajúce až po pás, zelené oči a stály úsmev na tvári. Vesna je zvyčajne oblečená do jemnozelených šiat s vencom jarných kvetov na hlave a často so zelenými krídlami.

Symboly: Bahniatka a všetky jarné kvietky. Zrkadlo. Zo zvierat je to kukučka, lastovička a ďalšie v jari prilietajúce vtáky.

Obetiny: Chlieb, víno, zrno, zrkadielka a trblietavé veci, farebné stužky, vajcia, syr, mäso a maslo.

Sviatky: Jej obdobím je samozrejme obdobie jari. Za jej sviatočný deň je považovaný deň jarnej rovnodennosti či deň splnu pred jarnou rovnodennosťou.

Poznámka: Podľa niektorých zdrojov sa v skutočnosti nepreukázalo, že by sa v dávnej minulosti slávili božstvá ako je Vesna. Ale s istotou sa dá tvrdiť, že existovali sviatky, ktoré takpovediac začínali a ukončovali agrárnu časť roka. Jarné svätenie sa slávilo obradným jarným kúpaním v riekach a potokoch. Na začiatku jari bolo taktiež máčané a oblievané aj poľnohospodárske náradie. Pre sviatky Vesny je príznačná radosť a veselie, ktoré symbolizovali akoby prebudenie zo zimnej strnulosti.

 

 

viac sa dočítate

BOHOVIA STARÝCH SLOVANOV