WeleslaW

Menu

SVANTOVÍT

SVANTOVÍT

Funkcia: Stelesnenie vzduchu a vetra, zrodené z najmocnejšej iskry vykresanej Svarogom. Často nazývaný Pohvizd. Stribog je bohom vetra a pánom nad živlom vzduchu, bohom múdrosti, cestovania a rýchlosti. Je ochrancom pútnikov, ciest a výprav. Vládca štyroch svetových strán, smerov.

Zobrazenie: Stribog sa najčastejšie zjavuje ako prekrásny, dlhovlasý, mocný a urastený mládenec s jemnými črtami tváre. Jeho krásu však neraz špatia zakované ústa. Stribog najčastejšie jazdí na koni bez sedla či postroja. Odetý je do modro-bielych, striebrom bohato vyšívaných šiat.

Vtelenia a potomci:  Synovia v podobe vetrov svetových strán sú: VÁNOK, VETRÍK, VIETOR, VÝCHOR, a dcéry oblakyne: BURJA, VJUGA, JAGA, METELICA a mnoho veterných bytostí, ale nielen oni, keďže Božský Stribog bol od svojej mladosti známy ako veľký záletník, a teda niet sa čo diviť, že je božstvom s veľkým potomstvom. Vesna.

 Symboly: Kôň, podkova, rolnička, zvonček. Smerová ružica - štvoršípka, číslo štyri. Kvietok veternica.

Obetiny: Múka, zrno, chlieb, chlebové omrviny, zvončeky a rolničky.

Sviatky: Jeho obdobím je samozrejme obdobie jesene, presnejšie dni od novu pred 1. novembrom.

Poznámka: Jeho ženou sa stala Veternica. Stribog je veľmi náladovým bohom, môže sa prejavovať aj ako zlý a ničivý, aj napriek tomu, že je jasným božstvom. Stribogovi podliehali mnohé ďalšie bytosti vetra. Keďže Stribog je božstvom, ktoré je stále v pohybe a je mu umožnené nazrieť aj do tých najmenších štrbín, vyznačuje sa vševedúcnosťou, preto je možné ho poprosiť o radu a pomoc pri hľadaní. Tak ako Stribogovi, aj väčšine veterných bytostí sa obetovali dary, ako bola múka vhodená do vetra alebo štyri kúsky chleba položené na okno, či zavesené na priedomí rolničky a zvončeky

 

viac sa dočítate

BOHOVIA STARÝCH SLOVANOV