WeleslaW

Menu

PERPLUT

 perplut

Funkcia:  Dcéra Velesa a Mokoše je prastarou bohyňou pamäti, vedomostí a vývoja. Ako žena boha Proveha, stala sa neodlúčiteľnou pomocníčkou pri vykonávaní práva.

Zobrazenie: Prastará bohyňa s mladistvou tvárou a zamysleným výrazom je tmavovlasá bohyňa s diadémom, uprostred ktorého je vševidiace oko. Ona sama má často oči zaviazané šatkou. Odetá je do bielych či svetlomodrých jednoduchých šiat, prepásaných perlovým opaskom. Rovnaké perly má zasadené v jej náhrdelníku, náramku a prsteni. V rukách zvyčajne drží jeden zo svojich symbolov. Na ramene jej sedí sova.

Symboly:  Studňa, labyrint, perla, či korálky, kniha, oko, sova, kľúč, kadidlo, rozmarín.

Obetiny: Chlieb, kaša, zrno, mlieko, vlna, nite, šatky, stužky, víno a med, knihy, zapálenie kadidla či innej vonnej byliny.

Sviatky: Tejto bohyni nebol zasvätený nejaký konkrétny čas, no rôzne rituály sa mohli vykonávať v čase zdôrazňujúcom úctu k minulým udalostiam či osobám, najmä predkom. Možeme za taký čas považovať aj deň nášho narodenia.

Poznámka: Ako sestre boha Usuda je jej dovolené nazrieť do kníh osudu, ale len do tých častí, ktoré už našli svoje naplnenie. No ako každá žena, aj ona je zvedavá, a tak občas nazrie aj na listy kníh, ktoré sa majú ešte len udiať. Potom majú ľudia pocit, že sa pamätajú na daný okamžik, ako keby sa už stal.

 

viac sa dočítate

BOHOVIA STARÝCH SLOVANOV