WeleslaW

Menu

RUNA

RUNA

Funkcia:  Dcéra boha Kaščeja je bohyňou pohorí, jaskýň a podzemia, nerastov a vo všeobecnosti bohatstva. Je mocnou pani podzemnej ríše, vládne mnohým podzemným bytostiam na čele s trpaslíkmi, permoníkmi a mnohými ďalšími druhmi škriatkov, podzemných duchov a víl.

Zobrazenie: Kráľovná nesmiernej krásy sa odieva do tých najhonosnejších šiat vyšívaných zlatom, striebrom a predkávaných drahými kameňmi. Jej šperky sú okrem zlata a striebra vyrobené aj zo železa, medi a iných kovov, do ktorých sú osadené drahé kamene a kryštály, dokonca aj soľ. Má temné oči, ktoré sa zdajú ešte temnejšími, lebo jej večne mladá a hladká tvár, bez jedinej vrásky, je žiarivo bledá.

Symboly:  Salamandra, lampáš a čakan, drahé kamene a kryštály.

Obetiny: Soľ, chlieb, víno, nástroje na dobíjanie pokladov a tiež výrobky vyrobené z ich darov.

 

Sviatky: Na začiatku decembra sa konali obety Kovladovi a Rune; v dobe kresťanstva tento sviatok pripadol svätej Barbore. Významným dňom bola aj tretia po slnovratnej, neskôr Jánska noc, kedy sa traduje, že sa otvárajú tajomstvá hôr a podzemia.

Poznámka:  Spolu s Kovladom sú darcomi bohatstva, ale nemajú radi chamtivosť a snáď práve preto má Runa vlastnosť, vďaka ktorej svojím dotykom môže čokoľvek premeniť na zlato alebo i soľ. A tak beda chamtivcovi, ktorý prahne príliš po zlate, lebo Runa mu to zlato môže dať, ba dokonca ho samotného môže premeniť na zlatý stĺp, no neraz i na soľný stĺp.

´

viac sa dočítate

BOHOVIA STARÝCH SLOVANOV