WeleslaW

Menu

STRIBOG

 

 

STRIBOG

Funkcia: Stelesnenie vzduchu a vetra, zrodený z najmocnejšej iskry vykresanej Svarogom. Často volaný Pohvizd. Stribog je bohom vetra a pánom nad živlom vzduchu, bohom múdrosti, cestovania a rýchlosti. Je ochrancom pútnikov, ciest a výprav. Vládca štyroch svetových strán, smerov.

Zobrazenie: Stribog  sa  najčastejšie  zjavuje  ako  prekrásny,  dlhovlasý  mocný a urastený mládenec s jemnými črtami tváre. Jeho krásu však neraz špatia zakované ústa. Stribog   najčastejšie  jazdí  na   koni  bez  sedla  či  postroja.  Odetý  je  do modro bielych  striebrom bohato  vyšívaných šiat.

Vtelenia a potomci:  Synovia v podobe vetrov svetových strán a to: VÁNOK, VETRÍK, VIETOR, VÝCHOR, a dcéry oblakyne: BURJA, VJUGA, JAGA, METELICA a mnoho veterných bytostí ale nielen ich kedže Božský Stribog bol od svojej mladosti známy ako veľký záletník a teda niet sa čo diviť, že je božstvom z veľmi veľkým potomstvom.

 Symboly: Kôň, podkova, rolnička, zvonček. Smerová ružica  - štvoršípka, číslo štyri. Kvietok veternica.

Obetiny: Múka, zrno, chlieb, chlebové omrviny, zvončeky a rolničky.

Sviatky: Jeho obdobím je samozrejme obdobie jesene, presnejšie dni od novu pred 1. novembrom. 

Poznámka: Jeho ženou sa stala Veternica. Stribog  je  veľmi  náladovým  bohom,  môže sa prejavovať aj ako zlý a ničivý aj napriek tomu, že je jasným božstvom. Stribogovi  podliehali  mnohé  ďalšie byTosti vetra.  Keďže Stribog je božstvom, ktoré je stále v pohybe a je mu umožnené nazrieť aj  do  tých  najmenších  štrbín,  vyznačuje  sa  vševedúcnosťou,  preto  je možné ho poprosiť o radu a pomoc pri hľadaní. Tak ako Stribogovi, aj väčšine veterných bytostí sa obetovali dary ako bola múka vhodená do vetra alebo štyri kúsky chleba položené na okno,  či zavesené na priedomí rolničky a zvončeky.

 

 

viac sa dočítate

BOHOVIA STARÝCH SLOVANOV