WeleslaW

Menu

   Na Hromnice o hodinu více! Jar sa už blíži!

p.s.: Môže sa zdať, že na stránke nájdete prázdne listy, to preto, že stránka vznikla v podstate len nedávno a STÁLE SA NA NEJ PRACUJE.

A pracovať sa neprestane hoci sekcia BOHOVIA viac, či menej dokončená. V novom roku sa pustím do sekcie ČARODEJNÉ BYTOSTI.

Pravdaže   postupne budem dopĺňať nové články a veci ohľadom slovanských božstiev, bytostí a ročného kola starých Slovanov.     

Samozrejme v príspevkoch sa pravdaže budete môcť dozvedieť aj o   plánovaných či uplynulých podujatí .... A Ak máte otázku tak tam dole  je možná DISKUSIA.

Nad hlavami plieska bič a sú tu TURICE!

V predkresťanskej Slovanskej tradícii tento sviatok TURÍC, inak aj LETNÍC či RUSADLÍ patril pravdepodobne k tým najvýznamnejším. Slnko síce ešte nenadobudlo svoju plnú moc a kým príde ten deň najdlhší, obdobie jarných sviatkov vyvrcholí a v podstate bude aj uzatvorené práve týmto sviatkom.

1. máj - NOC OHŇOV - začiatok TURÍC

              Čas prebúdzania pominul. Dni Jura začali nový pracovný cyklus. Nastáva čas kvitnutia, plodnosti a lásky. Bohyňa Živa  prichádza, aby čochvíľa prevzala žezlo od Vesny.  V starovekom Ríme bol začiatok mája zasvätený bohyni Flóre. Kelti v tom čaase slávili  sviatok Beltain a Germáni Walgpurinu  noc. Pre Slovanov je májový deň medzi jarnou rovnodennosťou a letným slnovratom dňom svadby Svarožiča Dažboga, boha slnka, a Živy, bohyne života. V skutočnosti tento deň by  mal pripadnúť až 

Deň VODY, deň ZEME, Juraj - deň HADA

MORENA predala vládu VESNE a tak je tu čas, kedy je zrejmé, že všetko v prírode akoby znovu ožíva, pučí a kvitne. Práve v tomto období, ktoré sa začalo jarnou rovnodennosťou naši predkovia slávili rôzne sviatočné dni a vykonávali mnoho  obradov. Tieto obrady boli spojené hlavne so zmenou ročného obdobia a začiatkom hospodárskych prác. Dokonca aj v dnešných dňoch slávime DEŇ VODY ako aj  DEŇ ZEME.

MORENA, MORENA do ohňa i vody budeš TY vhodená.

O tomto pradávnom sviatku, a obrade s ním spojeným môžeme povedať, že sa toho dá dozvedieť pomerne veľa. Veď hádam ani  niet známejšieho pôvodného obradu našich predkresťanských predkov.  Povedzme si však niečo viac o tom prečo do ohňa i vody bude vhodená.

JAR je tu.

Jáj trochu sa ochladilo, ale predsa len cítiť že jar je tu. Dokonca v pondelok aj bociany prileteli. Ale nečudo, veď dnes je deň jarnej rovnodennosti a to znamená, že VESNA nad krajinou rozprestrela svoje zelené krídla a MORENE sa radno poberať. 

123

Ak sa chcete dozvedieť niečo  o mne, alebo mojich podujatiach budem rád.

Tuná rád odpoviem či nechám sa inšpirovať k napísaniu článku vašimi otázkami na tému: SLOVANSKÉ PREDKRESŤANSKÉ DUCHOVNO, VTEDY a DNES

Weleslaw 85.248.*.*
0 0
Čo by ste sa radi dozvedeli?

Tuná rád odpoviem či nechám sa inšpirovať k napísaniu článku vašimi otázkami na tému:  SLOVANSKÉ PREDKRESŤANSKÉ DUCHOVNO, VTEDY a DNES

Naposledy upravil Weleslaw 12/29/2023 18:17:09